Промислові способи холодного згинання нержавіючої труби:
- з обкаткою
- намотуванням
- волочінням
- вальцювання
- на двох опорах
- розтягуванням
- з внутрішнім гідростатичним тиском
✅Гнучка обкаткою
Таким способом можна зігнути трубу діаметром до 150 мм і значною товщиною стінки.
Принцип методу: навколо нерухомого гибочного ролика потрібного розміру по дузі рухається обкатувати ролик, притискає заготовку і виконує вигин.
✅Гнучка намотуванням
Метод набув широкого поширення в цехах трубної заготовки з великими обсягами продукції, що випускається. Цим способом можна загнути трубу діаметром від 10 до 426 мм в різних площинах. Для збереження круглої форми внутрішнього перетину заготовок застосовують для стандартизації цих величин пробки (дорни), суцільні у вигляді стрижня або складові. Найпростішим дорном для труб діаметром до 32 мм може служити сталевий канат, один кінець якого закріплений в рукоятці, а другий з'єднаний з дротом для протягування каната в просвіт. Діаметр дорна повинен бути менше внутрішнього діаметра труби на 0,1 - 0,5 мм. При роботі з дорном на внутрішній поверхні труби можуть виникати насічки і задираки в результаті великих контактних зусиль. Найчастіше це спостерігається при згинанні труб з нержавіючої сталі. Профілактика цих недоліків досягається відповідним вибором матеріалу дорна, чистотою його поверхні і мастилом. Найкраще змащувати внутрішню і зовнішню стінки заготовки. Для цього короткі труби перед згинанням занурюють у ванну з мастилом. До місця вигину довгої труби, віддаленого від її кінців, мастило краще підводити через отвори дорна. Для змащення використовують машинне масло або антикорозійну мильну емульсію.
✅Гнучка на двох опорах
Труба укладається на дві опори, що повертаються навколо своїх осей в міру вигину заготовки. Шаблон для гнучкі з'єднується зі штоком гідравлічного або гвинтового домкрата таким чином, щоб зусилля вигину прикладалися в середині труби між опорами. Цим методом можна гнути трубу діаметром до 351 мм. Устаткування даного типу особливо зручно, коли елементи трубопроводу треба загнути безпосередньо на будівельній ділянці.
✅Гнучка вальцюванням
Використовується для того, щоб загнути трубу невеликого діаметру в кільце або спіраль. На згинальних вальцях заготівля переміщається в напрямку обертання роликів і набуває кривизну, яка визначається взаємним розташуванням цих роликів.
✅Гнучка волочінням
Тонкостінна зварна нержавеющая труба може бути зігнута способом волочіння. Суть методу полягає в тому, що в якості заготовки береться труба більшого діаметру, ніж необхідна, і укороченою довжини. Кінець заготовки обжимается під потрібний діаметр, потім протягується через фільєру і утримується затискачем, укріпленим на гибочном шаблоні. Обертанням шаблону труба нержавіюча простягається через фільєру і одночасно загинається навколо нього.
✅Гнучка з розтягуванням
Перевага даного методу полягає в зменшенні можливості утворення деформацій внутрішньої стінки труби в місці вигину. При цьому труба фіксується по краях, розтягується і одночасно згинається за допомогою висунення гибочного шаблону.
✅Гнучка з внутрішнім гідростатичним тиском
Виконується нагнітання рідини в трубу, в кінці якої попередньо вставлені заглушки. В результаті виникають в стінці напруг нержавіючий метал доводиться до стану, близького до пластичного. Потім до місця вигину підводять гибочний шаблон, який гніт н / ж трубу.
✅Гнучка проштовхуванням
В основному застосовується, щоб гнути труби з нержавіючої сталі діаметром від 3/16 "до 3/8". Метод полягає в проштовхуванні заготовки через рухливу і нерухому матрицю. Величина зміщення матриць відносно один одного визначає кривизну вигину. Даним способом на одній трубі можна зробити до 20 вигинів в різних площинах. Описані способи вигину труб ефективні в умовах промислового виробництва і будівництва, дозволяють отримати якісні результати, регламентовані галузевими стандартами.